Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
czas do szkoły, czas do szkoły, czas do szkoły, czas do szkoły...

Szkoła Podstawowa

im. Armii Krajowej w Kołbieli

Druga częśc uroczystości miała miejsce w auli. Na początku głos zabrała pani Agata Michalczyk, dyrektor naszej szkoły. Przypomniała zgromadzonym najważniejsze informacje o Święcie Szkoły . Wójt Gminy Kołbiel, pan Adam Budyta, podkreślił, że ważne jest, aby uczniowie szkoły pamiętali o bohaterach lat minionych i przekazał w prezencie książki do biblioteki szkolnej. Co ważne, pan Adam Budyta, dawniej nauczyciel i dyrektor naszej szkoły, miał zaszczyt 26 października 1996 roku, wraz z p. Anną Świderską, p. Teresą Maszkiewicz, również obecną na uroczystości, oraz z p. Romanem Przeradzkim, pełnić zaszczytną rolę rodzica chrzestnego naszego sztandaru. Pan Franciszek Matosek, członek AK, poprosił w swej wypowiedzi, aby uczniowie naszej szkoły na znak pamięci  nosili znaczki z symbolem AK, a pani Maria Szlenkier, występująca w imieniu męża Mieczysława Szlenkiera, uczestnika Powstania Warszawskiego, podarowała uczniom książkę o wojennych losach rodziny Szlenkierów. Obecni na uroczystości dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy życzyli szkole dalszych sukcesów.

Dwadzieścia lat to dużo- przekonali się o tym wszyscy podczas następnego punktu programu, gdy zaprezentowano film ukazujący fragmenty uroczystości z 26 października 1996 roku oraz obecny wygląd szkoły.  Niektórzy uczniowie mogli rozpoznać swoich rodziców w prezentowanych materiałach, zaś obecni na uroczystości rodzice- siebie.  Po prezentacji p. Agata Michalczyk wręczyła pamiątkowe medale kombatantom, członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii  Krajowej: p. Józefowi Orlińskiemu, p. Franciszkowi Matoskowi, p. Władysławowi Mazkowi oraz p. Mieczysławowi Szlenkierowi . 

Środowy poranek był szczególnie wyjątkowy dla  uczniów klas pierwszych. W obecności wszystkich pocztów sztandarowych uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, zostali pasowani na ucznia, otrzymali znaczki z logo szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej. Nigdy wcześniej pierwszoklasiści nie ślubowali w tak uroczysty sposób, a obecni na sali rodzice pierwszaków nie kryli wzruszenia wspominając zapewne swoje pierwsze kroki w szkole.

Tradycją naszą jest również czczenie pamięci żołnierzy pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Smoleńsku. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w asyście wszystkich pocztów sztandarowych złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod pamiątkowymi tablicami ku czci podpułkownika Stanisława Batyckiego i podpułkownika Jana Bauera, które wraz z posadzeniem Dębów Katyńskich odsłonięto na skwerze przy szkole 14 listopada 2008 roku.

Dwudzieste urodziny naszego sztandaru i imienia to wyjątkowa chwila- czas, by móc zdmuchnąć świeczki na torcie- wszak od dawna jesteśmy pełnoletni… ta czynność przypadła w udziale p. Agacie Michalczyk, p. Adamowi Budycie oraz p. Teresie Maszkiewicz i Krystianowi Królowi, przedstawicielowi Samorządu Uczniowskiego. 

Na uroczystości nie mogło zabraknąć regionalnych tańców w wykonaniu szkolnego zespołu „Kajducki”. Podopieczni p. Grażyny Główki i p. Moniki Antosiewicz zaprezentowali swe umiejętności wokalne w regionalnej przyśpiewce „ Kołbieli, Kołbieli” oraz taneczne w tańcach „ Trojak” i „Drabant”.

Część artystyczna, przygotowana  przez klasę VI a i III d wraz z wychowawczyniami p. Jolantą Kaczorek oraz p. Teresą Zawadą, była lekcją historii, gdyż wykorzystano w niej materiały źródłowe dotyczące działalności żołnierzy AK obwodu Mewa- Jamnik- Kamień obejmującym tereny Kołbieli.  Uczniowie uczcili również pamięć zamordowanych mieszkańców, żołnierzy podziemnej armii oraz nauczycieli Publicznej Szkoły Powszechnej w Kołbieli. Uzupełnieniem inscenizacji były wzruszające wiersze poświęcone walczącym o wolną Polskę. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Ewa Możdżonek, opiekun chóru szkolnego. Gdy rozbrzmiały na sali pieśni „Biały krzyż”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy „Deszcz, jesienny  deszcz”,  niejednemu zakręciła się łza w oku, a publiczność spontanicznie dołączała do wspólnego śpiewania. 

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę poświęconą historii naszej szkoły, na której wyeksponowano zdjęcia, kroniki szkolne, notatki historyczne i pamiątki związane z kołbielską szkołą. Przygotowano również papierowe wydanie okolicznościowej gazetki szkolnej. Ukoronowaniem święta  był tort dla wszystkich obecnych –każda klasa zjadała ze smakiem wyjątkowy tort z logo szkoły serwowany przez rodziców- naprawdę słodko spędziliśmy ten dzień.

Swiętując, nie zapominajmy jednak, że z każdym rokiem mniej wśród nas tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Warto również  pamiętać o słowach odczytanych na mszy w dn. 26 października 1996 przez p. Franciszka Matoska w liście przesłanym  przez Fundację Teresy i Zdzisława Knobel oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej- że obecnie bohaterstwem jest uczciwa praca i nauka dla dobra ojczyzny naszej, Polski.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej składa podziękowania:

- Radzie Pedagogicznej i pracownikom  Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej za przygotowanie części organizacyjnej i  artystycznej

- Urzędowi Gminy Kołbiel i sali weselnej „U Matoska” za wypożyczenie sprzętu

-Piekarni Oskroba S.A.  za ufundowanie jubileuszowego tortu

-p. Mikołajowi Mazek i jego firmie MAZki.pl zafundowanie bannera

-p. Sławomirowi Kosno i  jego firmie FOTOSCAM za nagranie filmu z uroczystości

- Rodzicom za pomoc w organizacji

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli