Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
czas do szkoły, czas do szkoły, czas do szkoły, czas do szkoły...

Szkoła Podstawowa

im. Armii Krajowej w Kołbieli

            18 grudnia 1943 roku grupa uzbrojonych ludzi wyciągnęła trzech mieszkańców Gozdu do pobliskiego lasu. Mieczysław i Dobrosław Nowakowscy zostali zamordowani, zaś jednemu z nich, bratankowi Mieczysława – Zbyszkowi, udało się uciec. Zdaniem mieszkańca Gózdu, żołnierza AK Jana Dereckiego za tą zbrodnie odpowiedzialni są pseudo partyzanci z Gwardii Ludowej, członkowie Polskiej Partii Robotniczej, kierowani przez sowieckiego oficera stacjonującego w pobliskim Rudnie.

            Już po raz piąty, mieszkańcy wsi Gózd oddali hołd ofiarom tej zbrodni. W uroczystościach uczestniczył wójt gminy Kołbiel Adam Budyta, Nadleśniczy Artur Dawidziuk, córka zamordowanego leśnika, sołtysi okolicznych wiosek, a także nasi uczniowie z klas gimnazjalnych: II c i II d, pod opieką p. Bartłomieja Wiesnera, p. Marka Gontarza i p. Ilony Araszkiewicz-Michalskiej. Mszę świętą w intencji leśników odprawił ksiądz Artur Staniszewski, który w swoim kazaniu zwrócił się do młodzieży z apelem o postawę patriotyczną. Wyjaśniał, jak w dzisiejszych czasach być patriotą, kiedy nie musimy przelewać krwi za Ojczyznę, podkreślił także konieczność dbania o piękno mowy ojczystej. Pan wójt również apelował o pamięć młodego pokolenia o poległych rodakach. Po Mszy św. i przemówieniach przy pomniku upamietniającym leśników pan wójt, wraz z naszymi uczniami złożył kwiaty.

Była to ważna lekcja historii a tragiczne losy gozdowskich leśników na pewno zostaną w pamięci naszych uczniów.

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli